Strona główna >> Artykuły >>
Gimnazjaliści budują mosty... tolerancji
Od marca 209 w Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie realizowany jest projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej - Patrz i zmieniaj -. Uczniowie chętnie poszerzają swoją wiedzę na temat zagadnień rozwoju i globalnych współzależności pomiędzy Północą i Południem, a zdobytymi informacjami dzielą się z rówieśnikami.
Tym razem do udziału w projekcie zaprosiliśmy uczniów z Gimnazjum Gminnego w Karolewie. W ostatni piątek - 29 maja - w szkolnym centrum multimedialnym spotkały się dwie klasy trzecie: klasa III c z wychowawczynią panią Bożeną Dziergawką oraz klasa III b pod opieką Elżbiety Jadczak.
Krótki wykład o historii Żydów i Arabów oraz o wzajemnych stosunkach między tymi narodami poprzedził projekcję filmu - Most nad Wadi -.
Film opowiadał o szkole pokoju. W 2004r. grupa arabskich
i żydowskich rodziców zdecydowała się stworzyć wspólnie dwunarodową, dwujęzyczną szkołę dla swoich dzieci. Reżyserzy filmu rzetelnie i obiektywnie przedstawili, jak uczniowie, nauczyciele i rodzice starali się zbudować wzajemne pokojowe relacje w czasie pierwszego, ekscytującego roku działania szkoły i jak niełatwy był to wysiłek w otaczającej rzeczywistości złożonego izraelsko-arabskiego konfliktu.
Dokument o działającej eksperymentalnie szkole izraelsko - palestyńskiej spodobał się uczniom. A w toku ożywionej dyskusji przewijało się pojęcie
- tolerancja -. Właśnie tolerancja i współżycie różnych kulturowo i religijnie społeczności zostały bardzo mocno zaakcentowane w filmie.
Uczniowie, podzieleni na mniejsze grupy, wypracowali własną, - najbliższą - im definicję tolerancji, szukali atutów szkoły w Kfar Kara, notowali słabości w funkcjonowaniu jednej szkoły dwóch społeczności, zastanawiali się nad granicami tolerancji, skutkami nietolerancji i efektami zachowań tolerancyjnych.
Młodzież formułowała mądre wnioski o tolerancji dzisiaj- tu wśród nich, obecnej na co dzień. Dostrzegli, że przejawy nietolerancji występują już
w przedszkolu, a pogłębiać mogą się w szkole ( biedny- bogaty, zdrowy- chory, lepszy- gorszy, ze wsi- z miasta...).Uznali, że tolerancja wygodna dla nas, wybiórcza i warunkowa, nie jest tolerancją. Jest często ustępstwem na korzyść drugiego i dlatego tak ważne są zasady moralne i własny zdrowy rozsądek.
Cieszy, że filmy dokumentalne o innych narodach, kulturach, religiach wzbudzają tyle emocji w młodych ludziach. Gimnazjalistom z Karolewa idea projektu CEO wydała się bardzo bliska, zgodzili się z naszymi uczniami, że ważne jest - myśleć globalnie, a działać lokalnie -.

Elżbieta Jadczak
koordynator projektu w Gimnazjum nr 2
~Gosc | Czytano 2119 razy | 03-06-09 18:51 | Kętrzyn [3]


Postów
Od
Dodano 2009-06-03 23:32

Indoktrynacja

O proszę, lewacka moda z zachodu przyszła do nas. Bzdury o tolerancji i wypieranie mózgów najmłodszym.Postów
Od
Dodano 2009-06-04 6:19

Tytul

Takie zajęcia są bardzo ważne. Poprzez tolerancję w europie będzie można uniknąć tragedii takich jak II wojna światowaPostów
Od
Dodano 2009-06-16 23:30

Jednym słowem uczą,

żebyśmy sie nie denerwowali gdy w naszych Polskich telewiajach widzimy prawie samych Judejczyków. Dziennikarze, Judejczycy, aktorzy, Judejczycy, reżyserzy Judejczycy. Festiwal w Opolu, prowadzą i występują sami Judejczycy. Wszędzie Judejczycy i ty Polski narodzie musisz, to ogledać, cieszyć się i tolerować...
pozdrawiam
ZJ


Kętrzyn Dodaj komentarz

# Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja www.ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin, zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty.


Polityka prywatności - polityka cookies serwisu www.ketrzyn.net

Czy chcesz by amfiteatr wybudowano przy ulicy Kajki ?

Tak
Nie
Zobacz wyniki (1682)

Najpopularniejsze
Przyszedł do szkoły z pisto...
Kętrzyn. 11-letni uczeń przyniósł do szkoły pistolet gazowy ojca. Okazało się, że broń jest nielegal...
Dodał: KW Policji | Czytano 6542 razy | 19-01-10 14:19 | Kętrzyn [6]
Komentarze
paszport
czyli w Ketrzynie nie wyrobie paszportu?
...
~Gosc | 2017-07-31 16:15 |

anty
Tresc komentarza...
~Gosc | 2017-04-09 0:35 |

Jacek
Brawo korduś...
~Gosc | 2015-11-30 21:59 |

Ogłoszenia
07-07-17 18:25 SKLEP MEBLOWY AGD RTV
16-01-17 15:37 OBRABIARKA DO DREWNA BELMASH SDM2000
22-05-16 19:59
15-09-15 23:27
15-09-15 23:21

+ Dodaj za darmo ogłoszenie
Rozkłady jazdy
Polecamy
Reszel
Poprawny CSS   Poprawny XHTML

Copyright 2007-2017 _|_ Redakcja ketrzyn.net nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników portalu
www